وحید گلستان: جشنواره‌ای با هدف ایجاد گفتمان سلامت در جامعه

وحید گلستان: جشنواره‌ای با هدف ایجاد گفتمان سلامت در جامعه

وحید گلستان؛ کارگردان و مدرس سینما و عضو هیات انتخاب دومین جشنواره فیلم کوتاه «مهر سلامت» در گفت‌وگو با خبرنگار سینماآنلاین؛ با بیان ‌اینکه سینما در دهه‌های اخیر اثرگذاری بالایی در حل مسائل اجتماعی داشته است، گفت: به دلیل همین اثرگذاری بالای سینماست که جشنواره‌های موضوعی کارکرد قابل قبول و در خور توجهی دارند. 
این سینماگر افزود: برگزاری جشنواره موضوعی بسیار سخت است چراکه فیلمسازان به طور طبیعی درباره موضوعات این جشنواره‌ها فیلم نمی‌سازند؛ به همین دلیل این قبیل جشنواره‌ها باید آثار باکیفیت به لحاظ ساخت سینمایی که موضوعی همگرا و متناسب با جشنواره را دارند، کشف کنند.
گلستان با اشاره به برگزاری دومین جشنواره ملی فیلم کوتاه «مهر سلامت»، ادامه داد: این جشنواره کارکرد مناسبی در حوزه سلامت دارد زیرا بخش مهمی از یک جریان گفتمانی است خاصه در زمانی که با شیوع کرونا‌، جامعه نیازمند گفتمان سلامت است. 
این مدرس سینما با اشاره به نقش مهم واقفان و خیرین در برگزاری این جشنوار، اظهار داشت: امور مبتنی بر اشتیاق درونی هنگامی که در قالب امور فرهنگی متجلی می‌شوند، اثرگذاری بیشتری دارند زیرا شکل و پشتوانه دستوری ندارند و با نیات خیرخواهانه و ظرفیت‌های خیریه انجام می‌شوند. 
وی با اشاره به آثار رسیده به این دوره از جشنواره گفت: این جشنواره در دور اول عملکرد مطلوبی داشته و به همین دلیل در این دوره مورد استقبال هنرمندان قرار گرفته است. خوشبختانه آثار رسیده به دبیرخانه براساس استانداردهای تعریف شده جشنواره و به لحاظ بیان سینمایی نیز  کیفیت خوبی دارند. 
عضو هیئت انتخاب دومین جشنواره ملی فیلم کوتاه «مهر سلامت» با اشاره به شاخص‌های انتخاب و داوری آثار نیز خاطرنشان کرد: در انتخاب و داوری فیلم‌های حاضر در جشنواره‌های موضوعی، محتوای فیلم‌ها تا حدودی از اهمیت بیشتری نسبت به زیباشناسی، ساختار و بیان سینمایی برخوردار است اما کیفیت و ساخت فیلم نیز باید استاندارد لازم را داشته باشد. 
گلستان در پایان با اشاره به  اینکه جشنواره فیلم کوتاه «مهر سلامت» پیونددهنده سینما وعمل خیر است، تاکید کرد: جشنواره‌های موضوعی مانند جشنواره ملی فیلم کوتاه «مهر سلامت» کارکرد انگیزشی دارند. در واقع برگزاری این جشنواره‌ها سبب می‌شود هنرمندان بیش از گذشته روی مسائل طرح شده متمرکز شوند و بتوانند گفتمان موضوعی ایجاد کنند. 

دومین جشنواره ملی فیلم کوتاه «مهر سلامت» با هدف ارتقاء فرهنگ نیکوکاری در حوزه سلامت از طریق پیوند هنر و عمل خیر با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مجمع خیرین سلامت و دانشگاه علوم پزشکی اصفهان 24 تا 27 آبان ماه به دبیری سیدمهدی سیدین نیا با شعار «هر ایرانی یک مهروز سلامت» به صورت آنلاین برگزار می‌شود.