پیوندسینماگران و خیرین در جشنواره ملی فیلم کوتاه مهر سلامت

پیوندسینماگران و خیرین در جشنواره ملی فیلم کوتاه مهر سلامت

جشنواره ملی فیلم کوتاه «مهر سلامت» با هدف ایجاد فضای مناسب میان سینماگران، خیرین و دانشگاه‌های علوم‌پزشکی کشور آبان‌ماه با شعار «هر ایرانی، یک مهرورز سلامت» برگزار می‌شود.
به گزارش ایران آنلاین، وقف یکی از سنت‌های اصولی اسلام برای تحقق عدالت اجتماعی است، و ایجاد برابری و مساوات در دسترسی به امکانات و ظرفیت‌های موجود درهمه زمینه‌ها وایجاد بستر مناسب برای یاری رساندن به هم‌نوعان به خصوص در حوزه‌ سلامت فیزیکی و روحی به دلیل حساسیت، همواره مدنظر خیرین و واقفان بوده است، دغدغه‌ای خطیر در حوزه مناسبات انسانی که جز در سایه همیاری همگان میسر نخواهد شد.
از این رو تغییر فرهنگ عمومی از طریق فرهنگسازی و زمینه سازی برای مشارکت همگان در امور نوع‌دوستانه خاصه در شرایط کنونی امری ضروری است که بی شک جلوه‌های گوناگون هنری و به ویژه هنرهفتم به دلیل اثر کم بدیل بر روح و جان مخاطب از مهمترین ابزار برای تحقق آن به شمار می‌رود.
بر همین اساس و با توجه به تاثیر غیرقابل انکار رویدادهای فرهنگی و هنری به عنوان محافل معناساز، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مجمع خیرین سلامت و دانشگاه علوم‌پزشکی اصفهان برگزاری دومین دوره «جشنواره ملی فیلم کوتاه مهر سلامت» را در دستور کار خود قرار داده ‌تا گامی هر چند کوچک در راستای تحقق اهداف مذکور برداشته شود.
این جشنواره که نخستین بار در سال ۹۷ با هدف ارتقاء فرهنگ نیکوکاری در حوزه سلامت و پاسداشت و ارج نهادن به خیرین و نیکوکاران در حوزه سلامت برگزار شد، امسال نیز با شعار «هر ایرانی یک مهرورز سلامت» برگزار خواهد شد، تا کوششی باشد در راستای اشاعه فرهنگ نوع‌دوستی، نیک اندیشی و رشد بالندگی ایران و ایرانی.«ایجاد فضای مناسب بین سینماگران، خیرین و دانشگاه‌های علوم‌پزشکی»، «بازنمایی خدمات صورت‌گرفته توسط خیرین در زمینه‌های پیشگیری و سلامت فرد و جامعه» و «فراهم کردن زمینه ترغیب و تشویق خیرین عرصه سلامت در توسعه و گسترش مراکز درمانی»، از دیگر اهداف این جشنواره است که در سه قالب «فیلم مستند»، «داستانی» و«فیلمنامه»، با محوریت «نیکوکاری در حوزه سلامت» برگزار می‎شود.
اختصاص بخش ویژه «کرونا» با توجه به پاندمی کرونا و ایثار و از جان‌گذشتگی کادر درمان و بهداشت کشور از جمله ویژگی‌های دومین دوره برگزاری جشنواره فیلم کوتاه مهر سلامت است.
این جشنواره با رویکردهای «آسیب‌های اجتماعی مانند فقر و اعتیاد و طلاق و تهدید سلامت روان»، «ایجاد و افزایش حس مسئولیت و همدردی نسبت به هم نوع» و «اهداء عضو و چالش‌های آن به منظور تبیین موضوع «نذر زمان، نذر جان و نذر مال» برگزار خواهد شد.
کیانوش جهانپور؛ رییس مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رییس شورای سیاست‌گذاری، سید حسین رضازاده؛ رئیس جشنواره،  مهدی سیدین‌نیا؛ دبیر این رویداد سینمایی هستند.
هیئت‌انتخاب بخش داستانی دومین دوره برگزاری جشنواره ملی فیلم کوتاه مهر سلامت را وحید گلستان، محمد پسران‌رزاق، کاوه قهرمان، بهرام ارک و رقیه توکلی تشکیل می‌دهند، در هیئت‌انتخاب بخش فیلمنامه اسامی فریدون نجفی، سیاوش گلشیری و مجید صدیقی به چشم می‌خورد و علی‌محمد قاسمی، سید محمد طباطبایی، حسن نقاشی، نورالدین سلطانیان و مریم سپهری نیز اعضای هیئت‌انتخاب بخش مستند این رویداد سینمایی هستند.
داوری ۲۸ اثر راه‌یافته به بخش «فیلمنامه» دومین جشنواره ملی فیلم کوتاه «مهر سلامت» را کامبوزیا پرتوی، فریدون فرهودی و محمد گذرآبادی برعهده دارند. مهوش شیخ‌الاسلامی، محمد احسانی، محمد آفریده، بابک بهداد و امیرحسن ندایی ۲۳ اثر راه‌یافته به بخش «مستند» این دوره از جشنواره را داوری می‌کنند.
امیرشهاب رضویان، مجید برزگر، تورج اصلانی، سامان سالور و پدرام صدرایی ۲۳ اثر بخش «داستانی» این رویداد سینمایی را مورد قضاوت قرار می‌دهند و ۲۷ اثر راه‌یافته به بخش «کرونا» دومین جشنواره ملی فیلم کوتاه «مهر سلامت» نیز در قالب‌های «داستانی» و «مستند» مورد ارزیابی داوران قرار خواهد گرفت.