سخنان دکتر پژمان عقدک مدیر مولفه های اجتماعی سلامت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در رابطه با جشنواره فیلم کوتاه مهر سلامت

سخنان دکتر پژمان عقدک مدیر مولفه های اجتماعی سلامت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در رابطه با جشنواره فیلم کوتاه مهر سلامت

دکتر پژمان عقدک، مدیر مولفه های اجتماعی سلامت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، با اشاره به سخنان حضرت علی(ع) در حوزه سلامت گفت: حضرت امیرمومنان علی(ع) در حکمت 388 می فرمایند " از مهم ترین بلاها فقر است و بالاتر از فقر بیماری جسم و بالاتر از آن بیماری دل و از نعمت ها وسعت روزی است و بالاتر از آن سلامت جسم و بالاتر از آن سلامت دل." 
اهمیت و ارزشی که سلامت دارد بر هیچ کسی پوشیده نیست و چقدر زیباست که کسی سلامتی جسم و روحش را صرف سلامتی دیگران کند و این کار را برخی خیرین بدون هیچگونه چشمداشتی انجام داده اند. 
او می گوید: رهبر معظم انقلاب اسلامی، سلامت را محور همه موضوعات می داند و ما هم اگر بنا باشد کار درستی انجام دهیم باید بدانیم انسان سالم محور توسعه است. هر کاری که بخواهیم انجام دهیم باید انسان سالمی در راس قرار گیرد. 
حضرت آقا می فرمایند" اگر بخواهید در عرصه معنویت هم رشد کنید باید انسان سالمی باشید." 
عقدک با اشاره به اینکه توصیه سازمان بهداشت جهانی این است که سلامت حق همگان است، ابراز داشت: در شعار2018 موضوع سلامت همگانی باید مطرح شود یعنی سلامت برای همه و در همه جا. 

الگوسازی از خیرین 

وی موضوع تغییر تحول نظام سلامت را یکی از افتخارات دولت در چهار سال گذشته دانست و بیان کرد: این موضوعی است که همچنان دولت بر روی اجرای آن پافشاری می کند، اما دولت با تمام موفقیت هایی که داشته است، به خاطر محدودیت های مالی نمی تواند آنچنان که باید و انتظارات اولیه است، خودش را نشان دهد. وی همکاری بین بخشی، منظم بودن شاکله نظام سلامت و فرهنگ سازی در جهت ارتقای سلامت را سه استراتژی مهم دانست و گفت: مردم باید برای سلامت خودشان اقدام کنند و اگر مطالبه گری نکنند سلامت آنها تضمین نمی شود. اگر استاندار و مدیران بلند پایه نباشند اتفاق خاصی نمی افتد و در این زمینه رسانه ها باید برای ارتقای سواد سلامت مردم تجهیز شوند. 
عقدک با اشاره به اینکه راه های نفوذ به دل و قلب مردم فقط حرف زدن نیست، اظهار کرد: این راه علم دارد و این ارتباط با رسانه ها و افراد متخصص اتفاق می افتد و الگوسازی از افرادی که کار خیر در زمینه سلامت انجام می دهند، راهگشا خواهد بود.